De vernieuwde en uitgebreide Beatles Anthology 2025 zal op 21 November verschijnen, dat zal de Echte Beatles Fan (EBF) niet ontgaan zijn. Het spaarvarken staat te trillen op de kast, want er zit ook een nieuwe Lennon SDE Box aan te komen……..
Het is wellicht minder bekend dat de Anthology 1- 3 (2025) en een deel van de Anthology 4 al te streamen zijn op Spotify en Apple Music. Heb er net naar geluisterd, dus vers van de pers mijn eerste indrukken.
VEEL HETZELFDE ALS 1995
Wat betreft Anthology 1 – 3: de tracklist is identiek aan de 1995 uitgave. Je moet goed luisteren om de verschillen te horen, maar die zijn er wel.
Zo zijn de dialogen wat opgeschoond: in de 1995 versie hoorde je nog wel een stoel schuiven of een vogel zingen in de verte, maar in de 2025 klinkt alles alsof het in de studio opgenomen is. Had van mij niet gehoeven, maar dit soort correcties zijn tegenwoordig zo makkelijk uit te voeren dat ze het blijkbaar niet konden laten.
Er is aangekondigd dat Giles Martin de tracks heeft geremasterd – en dus niet geremixt. Voor mij is dat prima, ik ben niet zo’n fan van zijn remixen, die voor de oren van mijn generatie te veel bas en te knallende drums laten horen, i.p.v. de stemmen en gistaren. Ik vermoed dat je echt de 1995 en 2025 versies na elkaar moet afspelen om het remasteren te kunnen beoordelen. Het klinkt mij prima in de oren, wellicht iets helderder dan de 1995 versie. De ‘oude’ opnames, zoals That’ll Be The Day en In Spite of All the Danger klinken nog steeds ‘oud’, maar wel is de zang iets naar voren gebracht – lijkt mij.
MAL JACKSON
En dat brengt mij vanzelf op Peter Jackson. Er doen verschillende verhalen de ronde wat zijn bijdrage (met zijn fameuze MAL) is geweest. Wat ik zo hoor, heeft hij eigenlijk alle tracks door MAL gehaald, zowel oude de nieuwe nummers. De nummers die op Anthology 2025 nog mono waren, zijn nu bijna allemaal stereo geworden, zelfs de Live nummers. Maar wel een ‘minimaal stereo’, d.w.z. de instrumenten en zang zitten nog steeds vrijwel in het midden, en de galm wisselt wat tussen links en rechts; hierdoor ontstaat er een stereo gevoel, terwijl er nauwelijks scheiding is tussen links en rechts.
Er zullen wel liefhebbers zijn voor deze minimaal stereo versies; eerlijk gezegd stoorde het mij niet dat die nummers mono waren. Maar ook hier geldt, dat zo’n beetje stereo makkelijk toe te voegen is, dus kan Apple zeggen dat er nieuwe stereo tracks zijn.
VERSCHILLEN
Zo is er met iedere track op Anthology 2025 wel iets gedaan, variërend van remasteren door Giles tot Remixen door Peter Jackson. Ze zijn wel teruggegaan naar de oorspronkelijke opnames, en hebben niet simpel de Anthology 1995 mixen gebruikt. Dat merk je doordat sommige inlopen en uitlopen van nummers nu iets korter of langer zijn. Verder zijn ze sommige edits in de 1995 nummers nu ‘vergeten’. Zo zit er in 2025 een misplaatste handclap in Shout!, die in 1995 eruit gehaald was, Is Honey Pie wat korter en Oh Darling wat langer dan in 1995. Giles heeft in 2025 in Shout! 2 seconden eruit geknipt; George zingt nu 1x minder ‘a little bit softer now’. Ook hier geldt, het kan weinig kwaad, maar die ‘softer now’ stoorde mij niet, het is sowieso een tweederangs nummer.
CONCLUSIE?
Ik wil nu geen conclusie geven. De waarde van Anthology 2025 zal voor de EBF toch voornamelijk zitten in de unreleased tracks – en die streamen nog niet. Nu heeft Giles wel de neiging om outtakes op te nemen die veel lijken op de released versies, het klinkt altijd wel goed. Maar je weet nooit, wie weet zit er een onverwacht pareltje tussen de unreleased tracks. Aftellen tot 21 November dus!
– Bob de Jong –
