"Days We Left Behind" (2026) is de nieuwste single van McCartney, een prachtige song. Lekker simpel met alleen een gitaar, een beetje dromerig en ja, ook best ontroerend. Maar wist je dat er voor ons als echte Beatles fans nog meer achter zit? Paul voert in dit liedje uit 2026 namelijk een soort gesprek met zijn oude maatjes John en George – en verstopt er een geheime code in!
Moet alles echt voorbijgaan?
Pauls liedjes vallen nooit uit de lucht. Hij kijkt -zeker de laatste jaren - vaak terug naar zijn tijd met de Beatles.
In de tekst van "Days We Left Behind" kan je dat ook terug vinden. Het leukste aan dit nieuwe nummer is dat het eigenlijk een antwoord is op "All Things Must Pass" van George Harrison uit 1970. George zong toen dat alles op de wereld maar tijdelijk is. "De zon schijnt niet de hele ochtend," zong hij, en "een bui duurt niet de hele dag." George vond dat je dingen moest kunnen loslaten. Voor hem was verandering juist iets goeds – en het enige dat blijft.
Paul is het daar in 2026 wel een béétje mee eens. Hij zingt: "Nothing is built to last / Nothing ever stays" (Niets is gemaakt om te blijven). Maar hij zingt er meteen achteraan: "No one can erase the days we left behind" (Niemand kan die dagen uitwissen). George zei: "Laat het los." Maar Paul zegt juist: hou de herinnering vast, dan gaat het niet verloren. En daarbij denkt hij natuurlijk aan de geliefden, vrienden en familie die overleden zijn, zoals John, George, Linda, zijn moeder…..Zij zijn niet meer hier, maar de herinneringen staan voor altijd vast.
Early Days versus Days We Left Behind
Days We Left Behind kan je ook zien in verband met In My Life van de Beatles. John en Paul hebben allebei gezegd dat ze eraan geschreven hebben, maar het lijkt mij merendeels een Lennon compositie. In Days We Left Behind gebruikt McCartney ook plekken in Liverpool (Dungeon Road) om emoties op te roepen, denk aan het ‘There are Places I remember, all my life, though some have changed”. En “I know I’ll never lose affection, for people and things that went before”.
In Early Days zingt Paul ook over zijn tijd met John Lennon op Forthlin Road. Early Days (2013) staat op McCartney’s 16e solo album, New. Het gaat over het begin van de Beatles en hij zet zich af tegen de critici die denken beter te weten hoe het toen was.
Als we de tekst van Early Days (uit 2013) naast zijn nieuwe tekst leggen, zie je de overeenkomsten, maar ook hoe zijn gevoel is veranderd.
- “Two young boys with guitars on their backs" wordt "The smoky bars and cheap guitars" In 2013 zag hij de jongens alleen nog lopen; nu ruikt hij zelfs de sfeer van die oude kroegen opnieuw.
- “Now everybody seems to have their own opinion" wordt "We wrote a secret code". In Early Days bekommerde hij zich er om hoe anderen de Beatles zagen; de buitenwereld kan hem nu niets meer schelen. Waar het nu om gaat, is de vriendschap die alleen zíj zelf begrepen – de Secret Code.
- “They can’t take it from me if they tried” wordt “No one can erase the days". Eerst was hij vooral strijdbaar ("ze pakken het niet af!"); nu berust hij in het besef dat niemand het af kan pakken ("het is gewoon niet uit te wissen").
- Die "secret code" waar hij over zingt? Dat is die speciale band die hij en John deelden, waar ze niet eens woorden voor nodig hadden. Het is zijn manier om te zeggen: "Wat John en ik hadden, was van ons. Daar komt niemand ooit nog tussen.
Het is ontroerend om te horen hoe Paul de cirkel rondmaakt, met de dood van John en George. George zei in 1970 dat het tijd was om te gaan en berustte in zijn eigen sterfelijkheid. John werd ruw uit het leven gerukt. En Paul? Hij is overgebleven en hij laat ons weten dat die vriendschap van vroeger hem nog elke dag beïnvloedt. De oude kroegen en goedkope gitaren zijn er misschien niet meer, maar in de muziek van Paul leven ze voort. En als wij die geheime code aanvoelen, dan delen wij ook in de herinneringen.
Geniet ervan!
- Bob de Jong -
