· 

Vogels kijken met Paul McCartney

Tot een paar dagen geleden was het een onbekend stukje Liverpool. Een pad dat ooit naar de modderige rivieroever van de Mersey leidde, maar dat nu doodloopt op het hekwerk van John Lennon Airport. En wie vorige maand – om wat voor reden dan ook – nog op Google Streetview keek om Dungeon Lane uit te checken, was daar snel op uitgekeken. Een groezelig weggetje met onkruid en zwerfafval in de berm. Bepaald geen bezoekje waard, zelfs niet online.

 

Hoe anders is dat nu.

 

Op 25 maart ontplofte het internet in Beatlesland, want ineens doken overal afbeeldingen op van een straatnaambordje dat bij nadere inspectie helemaal geen straatnaambordje bleek te zijn, maar de hoes van een heuse, nieuwe McCartney-plaat! En dat gaf meteen meer duidelijkheid over die mysterieuze vogels die in de voorgaande weken overal op Pauls social media leken op te duiken…

 

As a kid, I was a keen ornithologist and had a little pocket book, the Observer’s Book Of Birds. I lived on the outskirts of Liverpool and, by walking just a mile, I could be in quite deep countryside. -- Paul McCartney, 2008 in The Sun

 

Dungeon Lane is een plek waar Paul als kind graag kwam om vogels te kijken. Hoog tijd dus om in zijn voetsporen te treden en zelf op zoek te gaan naar vogels. Je verrekijker heb je niet nodig, wél je Beatles- en McCartney-platen!

 

Blackbird

De merel is natuurlijk Pauls bekendste vogel. In 1968 werd het nummer Blackbird op het dubbelalbum The Beatles uitgebracht. Bij het schrijven ervan werd Paul niet alleen geïnspireerd door het gefluit van merels in Rishikesh, maar ook door de strijd om gelijke burgerrechten in de Verenigde Staten.

 

Merels zijn zangvogels die Paul vroeger ongetwijfeld vaak is tegengekomen tijdens zijn uurtjes vogels kijken in Dungeon Lane. Het zijn dan ook veelvoorkomende vogels in Europa, westelijk Azië en Noord-Afrika. De merels die hij in Rishikesh hoorde, waren waarschijnlijk grijsvleugelmerels. Een ander soort dan onze zwarte, maar wel eentje die net zo mooi zingt.

 

Seagull

In 1971 nam Paul het instrumentale nummer Great Cock and Seagull Race op. Op de track die hij op 23 januari opnam, speelt hij zelf alle instrumenten, maar bijna een jaar later (in december) werden hier door Denny Laine en Denny Seiwell nog andere instrumenten aan toegevoegd. Tegenwoordig staat het nummer op de heruitgave van Ram uit 2012.

 

Natúúrlijk spotte Paul de zeemeeuw aan de oevers van de Mersey. Zeemeeuw is trouwens een verzamelnaam voor een aantal soorten meeuwen, dus het is niet helemaal duidelijk welke meeuw Paul nou bedoelt: de kokmeeuw, de zilvermeeuw, de mantelmeeuw of de stormmeeuw.

Best een cool diertje, zo’n single pigeon.

Pigeon

In het nummer Single Pigeon uit 1973 gebruikt Paul de duif als een metafoor voor eenzaamheid. Niet dat hij daar op dat moment onder gebukt ging trouwens, want in zijn boek The Lyrics schrijft hij dat hij in deze periode juist erg gelukkig was. Paul kan nou eenmaal over van alles en nog wat schrijven zonder dat hij daar persoonlijk aan onderdoor moet gaan. Gelukkig.

 

Hoewel Paul de duif als symbool voor eenzaamheid gebruikte, is de duif natuurlijk vooral bekend als vredessymbool. Ook staan duiven bekend om hun fenomenale oriëntatievermogen. Wist je dat al in de Tachtigjarige Oorlog duiven werden gebruikt om berichten van en naar belegerde steden te sturen? Best een cool diertje, zo’n single pigeon.

 

Bluebird

Het album Band On The Run is misschien Pauls bekendste post-Beatlesplaat, dus Bluebird is zeker geen onbekend liedje. Waar en wanneer het precies geschreven is, is nog een discussiepuntje. De ene bron noemt 1971 in Jamaica, maar weer ergens anders valt te lezen dat Paul en Linda het al voor die tijd tijdens een interview in New York zongen.

 

Van alle vogels in dit lijstje is de sialia (ja mensen, dat is blijkbaar de Nederlandse naam van de bluebird ) de enige die Paul onmogelijk gespot kan hebben tijdens zijn vogelkijkavonturen in en om Dungeon Lane. Dit blauwe vogeltje komt namelijk alleen in Noord-Amerika voor.

 

Grey goose

Ik snap wel waar de ‘grey goose’ uit het nummer Morse Moose and the Grey Goose vandaan komt. Het begin van dit liedje klinkt als een gakkende gans! Of ben ik de enige met die associatie? Anyway, het nummer heeft verder weinig met elanden en ganzen te maken, maar is wel een heerlijk gestoord nummer dat in 1978 op het album London Town werd uitgebracht.

 

Eigenlijk bestaat de grey goose als vogel niet. De grauwe gans kennen ze in Engeland als greylag goose, maar ik ga daar niet moeilijk over doen. Of Paul deze watervogel vroeger vaak heeft gespot, is niet zeker. Grauwe ganzen kwamen halverwege de vorige eeuw een stuk minder voor in Engeland (en de Benelux), maar gelukkig is dit nu niet meer het geval.

 

Wren

‘De nieuwe Blackbird’ was een veelgehoorde kreet toen Paul het nummer Jenny Wren in 2005 uitgebracht. De muziekrecensenten doelden ongetwijfeld niet alleen op dezelfde finger picking stijl, maar ook dat de titel naar een vogel verwijst. Hoewel het in dit liedje duidelijk over een jonge vrouw gaat en niet over zo’n gevleugeld diertje.

 

Het winterkoninkje is Engelands kleinste vogeltje en daardoor niet zo heel makkelijk te spotten. Jonge Paul was vast in de wolken als het hem toch lukte om er één door zijn verrekijker te zien. En ook nu nog is Paul zo blij als een kind als hij er één ziet: “I always feel very privileged to see a wren because they’re very shy and it’s just, Ah!”.

 

Magpie

Paul kan wel doen alsof-ie The Fireman is en het nummer Two Magpies in 2008 op het album Electric Arguments uitbrengen, maar wij weten wel beter. We horen echt wel dat jij het bent, Paul! Ik kan nooit meer naar een ekster kijken zonder dat ik ‘one for sorrow, two for joy’ in mijn hoofd hoor, maar hé, dat vind ik alleen maar leuk.

 

Eksters zijn niet bang voor mensen. Daardoor vinden veel mensen ze maar vervelend (ze jagen onder andere de kleine zangvogeltjes weg), maar vogelvriend Paul ontvangt natuurlijk óók de eksters met open armen. Naar eigen zeggen wonen er massa’s eksters bij zijn boerderij en kan hij zijn geluk niet op als hij er acht tegelijk ziet.

 

Verder vogelen met Paul

Met al deze vogels is het een gefluit, gekwetter en gegak van jewelste in Pauls songbook. En het zijn ze nog niet eens allemaal! Dit zijn de liedjes met een vogel in de titel, maar ook in zijn songteksten kom je hier en daar een gevleugelde vriend tegen. Spot jij ze allemaal?

 

- Laura Alblas -

STICHTING BEATLESFANCLUB NEDERLAND

Kennemerstraatweg 24

1815 LB Alkmaar